PTP Erasmus Projesi Öğrencileri Almanya'da

  • kişi

Pupils Teach Pupils Erasmus+ projesi öğrencileri ilk ders anlatımlarını gerçekleştirdiler. Almanya'da Aşık Veysel'i anlatan öğrenciler ülkelerinin kültür elçisi oldular.

KONYA-Selçuklu Yüksel Bahadır Alaylı Bilim ve Sanat Merkezi İngilizce ve Müzik atölyesi öğrencileri 'Pupils Teach Pupils' Erasmus KA229 Projesi kapsamında 20-24 Mart 2019 tarihleri arasında ikinci hareketliliklerini Almanya'nın Schermbeck kasabasında gerçekleştirdi. Kurum İngilizce öğretmeni Sibel Çeşmeci, Müzik öğretmeni Erkan Daldal ve Kurum Müdür yardımcısı ve Fen Bilimleri öğretmeni Mustafa Ergin nezaretinde gerçekleştirilen hareketlilikte 6 öğrenci 5 ülkeden katılan yaklaşık 60 öğrenciye ders anlattı.
Öğrencilerin akranlarına ders anlatarak en iyi öğrenim yolunu bulacakları projede kültürel miras aktarımı ön planda olacak şekilde hazırlanan 6 farklı alandan dersler Web 2 araçları da kullanılarak anlatıldı. Yüksel Bahadır Alaylı Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri proje kapsamında Türk Halk Müziği, bağlama ve Aşık Veysel'in türkülerini anlattılar ve 'Uzun İnce Bir Yoldayım' şarkısını enstrümanlarla çalarak söylediler. Dersin devamında 5 ülke öğrencilerinden ritim tutarak şarkıya eşlik etmelerinin istendiği ders anlatımı başarıyla tamamlandı.
İspanya'dan gelen öğrencilerin Fen, Polonya'nın Şiir ve Edebiyat, Almanya'nın Kültür, Romanya'nın Tarih ve Hollanda'nın Sosyal Bilimler dersleri ile ilgili anlatımlarını dinleyen öğrenciler hem teorik hem pratik ders uygulamalarıyla paylaşımda bulundular ve şehrin önemli yerlerini gezerek farklı bir kültürü tanıdılar.
Projenin her hareketliliğinde 6 farklı öğrencinin yer almasıyla kurumda bir çok öğrencinin proje çalışmalarından faydalanmasının mutluluk verici olduğunu belirten kurum müdürü Ahmet Topçu, bu sayede öğrencilerin farklı kültürlere saygı duymasının yanı sıra projenin öğrencilerin dil becerilerinin de gelişmesine olumlu katkı sağladığını ifade etti. Öğrenci velilerinin de çocuklarının heyecanının ve mutluluğunun gözlerinden okunduğunu söyleyerek kurum çalışanlarına teşekkürlerini ilettiler.
Misafir olarak Almanya'daki okulun öğrencilerinde konaklayan öğrenciler ev hayatını da yakından gözlemleme fırsatı yakaladılar. Konakladıkları ailelere hediye olarak götürdükleri cezvede kahve pişirip ikram eden öğrenciler harika deneyimlerle ülkelerine döndüler.
KANALI: Duyuru
PAYLAŞ: